Понеділок 22 січня 2018

14441211ЄС допоможе Україні реформувати правоохоронну систему. У Кабміні створюють робочу групу щодо реформування правоохоронної системи та запевняють, що кроки в цьому напрямку будуть здійснюватися спільно з новим главою держави. Для підвищення ефективності цих процесів група підтримки України також надасть найкращих європейських експертів, які допомагатимуть концептуально змінити систему, що повинна бути спрямована на захист людини. Адже навіть після подій на Майдані в діяльності правоохоронних органів нічого не змінилося. Водночас кардинальна зміна системи, яка формувалася впродовж багатьох років, неможлива без подальшої активної участі громадянського суспільства (за інформацією газети Хрещатик — www.kreschatic.kiev.ua).

Реформування правоохоронних органів вже давно на часі, а останні події в державі вкотре довели, що вони не справляються зі своїми обов’язками. Як наслідок — рівень довіри до них з боку українців звівся нанівець. Тож без повного перезавантаження правоохоронної системи держава не стане дійсно європейською. Хоча Майдан довів, що незламність духу українського народу — потужна сила, однак про його повну перемогу говорити, звичайно ж, ще рано. Адже це має стати лише початком грандіозних реформ.

Те, що правоохоронні органи потребують докорінного реформування, визнають як політики, так і експерти. Але попри гучні заяви з боку чиновників, досі активних та рішучих дій в цьому напрямі не відбувалось. Можна сподіватись, що з приходом нової влади ситуація зміниться на краще, та все ж наскільки швидко та ефективно відбудеться впровадження заявленої реформи, напряму залежить від прискіпливого народного контролю. Адже Майдан нині є тим потужним важелем впливу на владу, за допомогою якого суспільство спроможне досягти реальних змін. Однак без політичної волі реформування правоохоронних органів це поки що неможливо. Українці дали новій владі шанс, висловивши потужний кредит довіри, за чим, з боку влади, мають слідувати конкретні дії. Тож механізм запущено, і в найближчому майбутньому українському народу доведеться активно контролювати чітке виконання обіцянок та рішень чиновників.

Народний контроль

Так, про необхідність реформування правоохоронних органів заявив на минулому тижні і прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Він доручив у терміновому порядку створити робочу групу під керівництвом віце-прем’єр-міністра України Віталія Яреми щодо концепції реформування правоохоронної системи. «Люди очікують реальних змін в системі Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки»,— підкреслив він. Глава уряду зазначив, що в Україні є 23 органи, які здійснюють правоохоронні та правозастосовні функції, у тому числі навіть Державна архітектурно-будівельна інспекція має правозастосовні функції. А в такій кількості організацій втрачається взагалі людина, на яку повинні всі працювати. «З нашими європейськими партнерами ми мали розмову про те, що група підтримки України надасть найкращих європейських експертів. Вони дадуть нам можливість концептуально змінити систему, яка повинна бути спрямована на захист людини»,— сказав глава уряду. Арсеній Яценюк окремо наголосив на необхідності позбавити органи прокуратури функції загального нагляду: «У рамках нашої конституційної реформи це повинен бути один із перших пунктів». Він також повідомив, що мав про це розмову з новообраним Президентом України Петром Порошенком: «Переконаний, що ми будемо іти разом в частині реформування правоохоронної системи, системи органів прокуратури і судів».

Однак вітчизняні експерти поки що налаштовані дещо скептично та нарікають на відсутність віри у щирості заявлених намірів чиновників щодо реальних кроків до їх втілення, наголошуючи на необхідності їх постійного контролю. В рамках громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» профільними фахівцями вже було запропоновано урядовцям проект реформи міліції та проект Закону «Про поліцію і поліцейську діяльність в Україні», який мав би замінити застарілий закон про міліцію. Тож експерти закликають і громадськість приймати активну участь у формуванні і обговоренні даної концепції. Водночас, за їх словами, поки в урядовців дещо інше бачення процесу реформування правоохоронних органів. «МВС та прем’єр-міністр пропонують свій варіант концепції реформ. Виникає ситуація, коли постає завдання щось ухвалити і не вносити жодних змін в найближчі кілька років,— нарікає головний експерт робочої групи з Центру політико-правових реформ Олександр Банчук.— Реформа, яку ми пропонуємо, радикально виглядає для будь-якого уряду. Тож нам потрібен час, щоб переконати урядовців, що такі зміни дійсно потрібні». Він зазначає, що навіть з обранням нового президента поки нема ніяких передумов щодо реальних дій в цьому напрямку, хоча, звичайно, хотілося б, щоб команда гаранта держави почала активно впливати на ці процеси.

Годі чекати — час діяти

Тож поки люди самі не згуртуються заради досягнення спільної мети і не вдадуться до рішучих дій, вимагаючи кардинальної зміни системи, нічого не зміниться. З такою точкою зору погоджується і керівник адвокатського об’єднання «Правниче бюро Єремеєнка» Микола Єремеєнко. «Існування Майдану значною мірою пробудило від «сплячки» суспільство, яке втратило будь-яку віру щось змінити»,— зазначає він. До того ж, дії російської влади, які використали події в Україні як привід для військової агресії, плани якої вже давно виношувались, також вплинули на настрій українського суспільства та пробудження в нього патріотизму, причому навіть у тих регіонах України, де люди не підтримували Євромайдан.


Однак хоча карколомні події в державі відкрили нові можливості, на сьогодні залишаються невирішеними старі проблеми, і суспільство має жорстко вимагати їх вирішення. Адже й досі на своїх місцях працюють ті ж самі чиновники, система влади так і не змінилася, процвітає корупція, прийняття незаконних рішень суддями та правоохоронцями і т. д. Заступник голови правління Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» Валерій Товмач також визнає, що після подій на Майдані про якісь позитивні зміни в роботі правоохоронних органів поки говорити не доводиться — беззаконня продовжує панувати в цій системі. «У міліції не приймають заяви, а отже, таким чином правоохоронці не відкривають кримінальні справи. Або ж, навпаки, заарештовують невинних людей, а слідчі, у свою чергу, не надають можливості потерпілій стороні ознайомитись з усіма матеріалами справи. Не проводиться об’єктивно та належним чином слідство, а також багато інших випадків»,— розповів він «Хрещатику». Відтак, проведення кардинальних реформ напряму залежить від подальшого пресингу на владу з боку самого суспільства. «Наприклад, члени нашої організації та я 25-го числа кожного місяця проводимо акцію «Кулак» під стінами Генеральної прокуратури України, Головного управління МВС України, Верховного суду тощо з метою створення справедливого правосуддя в державі, захисту прав і свобод громадян»,— зазначив Валерій Товмач.


Звичайно, реформування правоохоронних органів потребує часу, втім, дійсно неможливо тут не відзначити і вагому роль, яку відіграє у цьому процесі активне суспільство, відкриваючи нові можливості для гідного життя

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити