Понеділок 22 січня 2018

forum eu224 червня голова Асоціації «Європейський Київ» Дмитро Малов взяв участь в організованому Представництвом Європейського Союзу в Україні за підтримки Міністерства економічного розвитку та торгівлі Інформаційному семінарі-дискусії «Угода про асоціацію: можливості для українського бізнесу». Захід проводився в рамках започаткованої серії інформаційних семінарів Представництва ЄС в Україні щодо нових економічних умов та можливостей для України внаслідок підписання нею економічної частини Угоди про асоціацію з Європейським Союзом 27 червня і є першим з шести інших галузевих інформаційних семінарів, що проводитимуться в регіонах нашої країни.

До роботи семінару були запрошені заступник директора департаменту європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі
Наталія Сидорук, керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Андрій Забловський, перший радник, керівник відділу «Європейська співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора, старший радник Європейського банку реконструкції та розвитку Антон Усов, експерт проекту ЄС «Інформування про Угоду про асоціацію» Ігор Бураковський, представники компаній і асоціацій вітчизняного малого та середнього бізнесу.

 

Під час семінару було презентовано новий веб-портал для українських підприємців з інформацією про положення, переваги та шляхи застосування нашою країною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом http://europa-torgivlia.org.ua/

Доповідачі поінформували учасників семінару про запровадження після укладання Угоди про асоціацію в Україні зони вільної торгівлі та режим автономних преференцій, що діє з 23 квітня протягом року з боку ЄС щодо тарифного регулювання в односторонньому порядку. Було також зазначено, що для виходу товарів українських виробників на ринки ЄС на даний час їм необхідно отримати в ТПП України спеціальний сертифікат походження «Євро №1», який після підписання Угоди надаватимуть митні органи. При цьому вітчизняним експортерам ще протягом двох років з боку ЄС надаватиметься можливість обирати між згаданим сертифікатом та формою «А», що обмежує обсяг експортної продукції. Доповідачами наголошено, що Євросоюзом стосовно українських товарів застосовуватиметься «нульова» ставка мита, окрім товарів хімічної промисловості, де діятимуть інші механізми лібералізації. Було поінформовано, що ЄС вводиться поняття «тарифних квот», де йдеться не про обмеження вітчизняної продукції,
а про її визначений обсяг, зокрема на певні види товарів сільськогосподарської галузі, до яких застосовуватиметься згадане «нульове» мито. Було зазначено, що від України Євросоюз теж очікує тарифної лібералізації, тобто часткового скасування мита на певні види товарів, але існує домовленість, що виконання зобов’язань з українського боку буде відбуватися поступово і для цього буде надано більше часу, ніж на здійснення європейських.

Підтримці вітчизняного підприємництва в Угоді про асоціацію приділено кілька частин, що стосуються відкриття та ведення бізнесу в Україні, захисту прав акціонерів, ведення бухгалтерського обліку та інших питань. При цьому кінцева адаптація вітчизняного законодавства до європейських вимог запланована на третій і четвертий роки її дії Угоди.

Попри відзначений європейськими представниками чималий прогрес України у приведенні її законодавства до вимог ЄС, було зазначено, що певна робота ще має бути здійснена в частині технічних регламентів, санітарних та фіто-санітарних норм та захисту прав інтелектуальної власності. Учасників заходу було поінформовано, що кілько тижнів тому Україна завершила роботу з підготовки законопроекту про метрологію та стандартизацію, а також про отриману від Євросоюзу згоду щодо проведення аналізу відповідності вітчизняного молочного виробництва та виробництва свинини і яловичини. Наголошено, що українські виробники курячого м’яса вже близько двох років мають дозвіл на її експортування до країн ЄС.

Доповідачами від Представництва ЄС було зазначено, що Євросоюзом у вигляді грантів та позик від ЄБРР та ЄІБ вже було виділено чимало коштів на розвиток малого та середнього бізнесу в Україні та наголошено, що для розвитку саме цього сегменту є добре підґрунтя – внесок малого та середнього бізнесу до соціальної стабільності і процесу укріплення середнього класу в країні, його порівняно краща адаптація до міжнародної економічної системи та процесів диверсифікації, антикорупційний імунітет, а також провідна роль у створенні нових робочих місць. Окремо було зазначено, що Угода про асоціацію не несе загрозу для малого та середнього підприємництва України, а навпаки є інструментом  спрощеного виходу його продукції на європейські ринки. Поінформовано, що протягом наступного року ЄС зосереджуватиметься на роботі з регуляторною системою України з метою підвищення її конкурентоздатності, прозорості та протидії монополіям, для чого буде підготовлений відповідний законопроект. Також заплановано проведення оцінки та заходів з вдосконалення вітчизняної фіскальної системи для спрощеної процедури підтримки малого та середнього бізнесу внутрішніми інвестиціями, а також заходи щодо раціоналізації регуляторної системи, що стосується відкриття бізнесу, його реєстрації тощо.

З боку представників ЄС була підтверджена готовність продовжувати надання фінансової підтримки вітчизняному малому та середньому підприємництву за участі ЄБРР, ЄІБ та приватних банків. Така допомога вітчизняному бізнесу відбуватиметься з боку ЄС по конкретних секторах, зокрема для розвитку сільськогосподарських кооперативів, відкритого доступу до європейських ринків, протидії «олігархізації» приватного сектору, для підтримки асоціацій представників малого та середнього підприємництва, їх професіоналізації, посилення їхніх контактів з інноваційними та дослідницькими структурами, досягнення більшої прозорості у їхніх відносинах з владою з метою досягнення загальної демократизації та децентралізації українського бізнесу, для його розвитку на регіональному рівні.

Водночас, як було наголошено представником ЄБРР, для фінансування малого та середнього бізнесу в Україні, з огляду на нинішню обмеженість позикових коштів, для Європейського банку необхідні вітчизняні партнери – банки-посередники.
Було зазначено, що у докризовий період 1994-2008 рр. Україні з боку ЄБРР було виділено 800 млн. дол. США, але на даний час валютне кредитування реципієнтам, що не мають валютної виручки, не уявляється доцільним. З іншого боку склалася така ситуація, коли за наявності у Європейського банку зарезервованих кредитних коштів у розмірі до 100 млн. дол. США, на них немає вітчизняного попиту через небажання несення валютних ризиків. Як вихід з ситуації, що склалася, ЄБРР планує випуск деномінованих облігацій в національній валюті України.

Учасникам семінару було також повідомлено, що Євросоюз пропонує Україні гранти на реалізацію Програми ділових комунікацій відповідно до поданих українськими компаніями заявок на отримання вітчизняного консультанта з таких питань, як сертифікація, покращення системи бухгалтерського обліку, інформаційні технології менеджмент, якість продукції, охорона довкілля, енергоефективність тощо. За рахунок гранту у розмірі до 10 тис. дол. США, що виділяється в рамках цієї програми, покривається до 75% вартості послуг консультанта. Вже 300 компаній в Україні отримали консультативну допомогу за запропонованою програмою.

Наприкінці в порядку необхідної інформації представниками ЄС було повідомлено, що Євросоюз у своїй кредитній політиці категорично утримується від кредитування таких галузей, як виробництво міцних горілчаних напоїв, ігорний бізнес, виробництво зброї та наркотичних речовин.

На даний час Україна посідає 22-е місце серед торговельних партнерів Європейського Союзу поруч з такою країною, як Тайвань. Питома вага її торгівлі з країнами ЄС складає 1,2%. За минулий рік товарообіг з країнами ЄС склав
37,735 млн. євро, де український експорт до країн ЄС становить 13,793 млн. євро,
а імпорт в Україну дорівнює 23,942 млн. євро. 

forum eu1

forum eu

Додати коментар

Захисний код
Оновити